NEGOMBO, DAMBULLA, SIGIRIYA, POLONNARUWA, KANDY, NUWARA ELIYA, PINNAWALA
Sri Lanka kedysi nazyvana Cejlon je ostrovna krajina leziaca v Indickom oceane. Pred odletom sme nevedeli co od tejto krajiny ocakavat ale po skonceni tohto tripu sme boli velmi radi, ze sme ju zaradili do nasho itineraru. Tento ostrov je skryty klenot s mnozstvom zaujimavosti, ktory naplni ocakavania aj toho najnarocnejsieho cestovatela. Urcite sa sem este vratime…
Kedze sme sem prisli neskoro vecer prve co nas prekvapilo bola teplota a vlhkost vzduchu. Mat o desiatej vecer horucich 28’C je na Februar aj tu slusny narez… Na letisku nas uz cakal nas sofer Jay, ktoreho sme si zajednali na zaklade dobrych referencii na Tripadvisore na cely nas pobyt. Potom sme sa uz len presunuli do penzionu a rychlo zalahli aby sme zajtra skoro rano mohli vyrazit.
Negombo – Dambulla – Sigiriya
Na Sri Lanke je najlepsie to, ze predtym ako ju uvidite, ju pocujete. Rano som sa zobudil na uzasne zvuky vtakov, opic, cvrckov a vselijakych inych zvierat, ktore boli vsade okolo nas. Sri Lanka je jedna velka dzungla takze kdekolvek ste, stale ste obklopeni prirodou. Nas penzion v Negombe bol od plaze vzdialeny iba 5 min tak sme sa hned ako sme vstali, isli okupat do mora. Uz od rana pieklo a teplota sa vysplhala na 35’C takze som do vody priam utekal… Na plazi sme si trochu naivne vyzuli slapky ale piesok bol uz od rana taky horuci, ze sa po nom na boso nedalo chodit. Voda bola uplne spickova a musim sa priznat, ze dievcatam trochu trvalo kym ma z nej dostali von.
Po ranajkach nas uz na recepcii cakal Jay a vyrazili sme smerom do geografickeho stredu ostrova – mesta Dambulla. Po ceste sme mali zopar zastavok na ochutnanie kokosov a varenej kukurice a obed. Osviezujuca stava z kokosov King coconut je uplne uzasna. Dambulla je preslavena nadhernym budhistickym chramom, ktory sa vynima na skale nad mestom. Je to jeden z najrozsiahlejsich a najlepsie zachovanych jaskynnych chramov na Sri Lanke. Vedu tam sice strmsie schody ale vyhlad odtial je paradny takze to urcite stoji zato. Vstup je zdarma a na vrchu sa nachadza samotny chram s viacerymi vstupmi. V kazdej jednej casti sa nachadza niekolko soch Budhu a taktiez aj zopar hinduistickych soch.
Zhora bol pekny vyhlad na okolitu prirodu aj so znamou skalou Sigiryiou v pozadi, ktoru sme mali v plane navstivit na druhy den a pri ktorej sme mali dnesne ubytko. Este predtym sme sa vsak zastavili na preslavenu Ayurvedsku masaz, ktora nam po narocnom cestovani padla vhod.
Sigiriya – Polonnaruwa – Kandy
Dnes sme mali na plane navstevu jednej z najznamejsich atrakcii na Sri Lanke – Leviu skalu v Sigiriyi. Je to 200 metrov vysoka skala, na vrchole ktorej sa nachadzaju ruiny starobylych chramov a majestatne zahrady. Skala je vytvorena zo stuhnutej magmy z vyhasnutej sopky. Uz od rana tam tiahnu davy turistov takze je dobre si privstat. Vystup hore je dost strmy ale rozhodne sa to oplati vidiet.
Toto miesto je opradene mnohymi legendami a spolu s chramom v Dambulle je zapisane na zozname svetoveho dedicstva UNESCO. Asi v polovici cesty je pozdlzna trhlina, v ktorej je jaskyna so starobylymi freskami. Potom sa uz pokracuje strmo nahor tocitymi schodami az pokym nepridete na velku plosinu s do kamena vytepanymi levymi labami. Este par schodov hore a naskytne sa vam uzasny vyhlad na zelenu dzunglu obkolesenu horami a jazerami. Uplna nadhera…
Po zideni nadol sme nasadli do auta a vybrali sa smerom do historickej Polonnaruwy. Starobyle mesto, ktore je vlastne rozlahla rezervacia s mnozstvom zachovalych budhistickych chramov, zahrad, fontan, nadvori a soch. Mesto zazilo svoj boom v 12.storoci a az do roku 1215 bola Polonnaruwa hlavnym mestom celeho Cejlonu. Okolo mesta boli vytvorene priehrady a jazera, ktore zasobovali prilahle mesta a polia vodou a prispievali tak k rastu celeho kralovstva.
Po obede sme potom pokracovali do historickeho mesta Kandy. Cestou sme mali moznost vidiet volne zijuce slony, ktore sa nam z nicoho nic vynorili uprostred cesty a taktiez volne zijuce pavy, ktore su tu narodnym zvieratom. Jay nam povedal, ze na Sri Lanke sa nachadza dost vela hadov (napr. kobry a pytoni) a prave pavy a mungusy su ich najvacsi nepriatelia. Z tohto dovodu su pavy a mungusy chranene a velmi vitane v kazdej rodine ako ich ochrancovia.
Do hornateho Kandy sme prisli az po zotmeni, prebehli sme centrom a pokracovali do kopcov kde sme mali dnesne ubytovanie.
Kandy – Nuwara Eliya – Pinnawala
Dnesok sme zacali prehliadkou najznamejsieho chramu v Kandy. Je nim budhisticky chram Budhovho zubu a kazdy den o 9:00 rano tam zacina oslavna ceremonia. Hlavne kvoli tomuto obradu je tento chram vzdy plny. Je to vlastne pochod mnichov za hlasneho bubnovania a hrania na pistalach. Popri tom dymia sprievodne kadidla. Cele to vyzera ako scena z dobrodruzneho filmu a je to zazitok sledovat.
Chram ma niekolko podlazi, na jednom z nich su historicke fotografie chramu z bomboveho utoku z roku 1998 a na druhom su budhisticke artefakty darovane z celeho sveta.
Z Kandy sme potom pokracovali do oblasti Nuwara Eliya, ktora je preslavena svetoznamym Ceylonskym cajom, ktory patri medzi hlavny vyvozny artikel. Zastavili sme sa v cajovej fabrike kde nam sprievodca vysvetlil cely proces vyroby caju od prvotneho odtrhnutia cajoveho listka, cez susenie, triedenie, balenie az po finalny produkt. Prehliadka koncila ochutnavkou cajov a na ochutnanie sme dostali najkvalitnejsie caje – zlaty a biely a tiez niekolko druhov zeleneho a cierneho caju. Este rychla zastavka na obhliadku cajovych plantazi a odchadzame.
Nasou dnesnou poslednou zastavkou bola slonia farma v Pinnawale kde sme si mohli zajazdit na slonoch. Bol to riadny zazitok lebo v Thajsku sme na slonovi sedeli v kosi ale tu sedite priamo na jeho chrbte takze citite kazdy jeho sval. Je to vraj najlepsia masaz aku ludske telo moze dostat. Je to uzasne miesto, v ktorom sa niekolko dobrovolnikov stara o slonov a vidno na nich, ze ich to bavi.
Po tomto dobrodruzstve sme uz pokracovali naspat do Negomba kde nas na druhy den cakal skory ranny let do nasej poslednej destinacie, ktorou boli – Maledivy.
Na zaklade toho co sme si o Sri Lanke precitali predtym nez sme sem prisli, sme vedeli, ze je to uzasna krajina ale musim uznat, ze v skutocnosti to bolo este ovela lepsie. Zeleny ostrov je jedna velka dzungla a kazdy si tu pride na svoje. Ci uz mate radi hory, more, adrenalin, historiu alebo zvierata na Sri Lanke to urcite najdete…
P. S. Ked som v Januari isiel v Banskej Bystrici okolo jednej nemenovanej cestovnej kancelarie a uvidel tyzdnovy pobyt na Sri Lanke za 1200 Eur tak som sa len pousmial lebo nam sa skoro podarilo vmestit do tohto isteho rozpoctu ale nie s tyzdnovym ale 3-tyzdnovym pobytom a nie s jednou ale s tromi exotickymi destinaciami. To len poukazuje na to ako su pobyty cez cestovky zbytocne predrazene.
Poskladajte si vylet sami a vyrazte do sveta!
Tip 1: Na stranke Tripadvisoru si zabukujte sofera s dobrymi referenciami, ktory vam poukazuje najzaujimavejsie miesta na ostrove podla toho kolko mate casu a co chcete vidiet.
Tip 2: Navstevu Levej skaly v Sigiriyi zacnite skoro rano aby ste sa vyhli neskorsiemu navalu turistov.
Tip 3: V Kandy nevynechajte navstevu ranneho obradu v chrame Budhovho zubu. Je to velmi oblubene miesto pre turistov a taktiez sa odporuca prist skoro rano.
Tip 4: Urcite vyskusajte zlte kokosove orechy King coconuts. Vynikajuco chutia a zaroven aj dobre osviezia.
Celkove naklady: 20 noci (India + Sri Lanka + Maledivy): £1320.00
(Ceny za Februar 2016)
Vdaka za precitanie clanku. V pripade akychkolvek otazok, navrhov alebo postrehov budem rad ked mi ich napisete dole do komentov.
Nazdar, chystame sa na Sri Lanku a narazil som na nete na tvoj blog. Velmi dobre je to napisane. Vidim, ze ste to tam dobre zbehali. Boli ste aj na juhu pozriet velryby, ci ste nestihali? Chceme tam ist. Maj sa
Cau Andrej, vdaka za komentar. Dobre robite, ze tam idete. Urcite sa Vam na Sri Lanke bude pacit. Keby sme tam isli este raz tak urcite na dlhsie. Velryby na juhu sme nestihli aj ked sme velmi chceli ale casovo nam to nevychadzalo lebo sme tento trip spojili s Indiou a Maledivami. Daj potom vediet co ste pobehali. Nech sa dari. Zdar